T.C. KİMLİK KARTI (TCKK)

Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planının 46 nolu eyleminde vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet alınmasını sağlayacak, kolay taşınabilir, taklit edilemez, uluslararası standartlara uygun Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nın uygulamaya konulması görevi Bakanlığımıza verilmiştir.

Eylem planında Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sorumlu; Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK (UEKAE) ilgili kuruluş olarak belirlenmiştir. Proje, Türkiye Araştırma Alanı (TARAL 1007) kapsamında TÜBİTAK (UEKAE) ve diğer ilgili kuruluşların katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında olması tasarlanan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvuru alınması 14/03/2014 tarihinde Kırıkkale ilimizde başlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı projesi ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı İle İlgili Duyuru

1. Etap il olarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı projesi kapsamında 14 Mart 2016 tarihi itibariyle Kırıkkale ilçelerinde kimlik kartı başvuruları alınmaya başlanmıştır.

2. Etap iller olarak Artvin, Rize, Trabzon, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Burdur, Yalova, Aksaray ve Uşak illeri Bakanlık tarafından belirlenmiştir.

Rize, Artvin ve Trabzon illerindeki T.C. Kimlik Kartı başvurularının alınmasına 17/10/2016 tarihinde başlanmıştır.

Kimlik kartı başvuruları internetten ya da çağrı merkezinden randevu alınarak yapılabileceği gibi randevusuz da ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilmektedir. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan (engelli, yaşlı, yatalak gibi) vatandaşların başvuruları ise Gezici Kayıt Terminalleri ile alınabilmektedir.

Randevu almak için ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine başvurabilir, ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Randevu alanların ayrıca başvuru sırasında sıramatikten de sıra numarası alması gerekmektedir. Sıramatik, randevulu vatandaşlarımıza randevu saatine uygun olarak öncelik vermektedir.

Başvuru için Nüfus Cüzdanı veya tanıtıcı Kimlik Belgesi ve 15 yaşından büyükler için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Kimliğini belirten fotoğraflı resmi belgesi olmayanlar için Yerleşim Yeri veya Diğer Adres muhtarlığından alınan fotoğraflı talep belgesi ile başvuru yapması gerekmektedir. Doğum tarihinden itibaren bir aylık süre içerisinde yapılan doğum başvurularında T.C. Kimlik Kartları başvurusu için herhangi bir ücret talep edilmemekte, kanuni süresi bulunan bir aylık süre içinde yaılmayan doğum bildirimleri ve ilk defa yapılan T.C. Kimlik Kartı için 22,50 TL, ilk defa alınan T.C. Kimlik Kartının kayıp olması halinde, T.C. Kimlik Kartı ücreti olarak 45 TL değerli kağıt ücreti tahsil edilmektedir.

Kimlik kartınızın hangi aşamada olduğunu internet üzerinden veya çağrı merkezinden takip edebilirsiniz.

Kimlik kartınız hazırlanarak, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese PTT kargo ile teslim edilecektir.

Başvurunuz sırasında kapalı bir zarf içerisinde verilen kimlik doğrulama amacı ile kullanılacak olan PIN şifrenizi, güvenliğiniz açısından kimlik kartınızı teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.

Kimlik kartınızı kaybetmeniz halinde Alo 199 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bildirmeniz ve en kısa sürede nüfus müdürlüğüne yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

TCKK İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU (20.01.2017)
Genel Müdürlüğümüze ve nüfus müdürlüklerine intikal eden bilgilerden "mevcut nüfus cüzdanı" nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde varolan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.
Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamalarında doğum, kayıp veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda, yeni kart düzenleninceye kadar geçerli Geçici Kimlik Belgesi düzenlenmekte ve belgenin Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden doğruluğu da kontrol edilebilmektedir.
Yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen Geçici Kimlik Belgesi ve mevcut nüfus cüzdanlarının vatandaşlarımızın iş ve işlemlerinin yürütülmesinde geçerli olduğunun bilinmesi hususu kamuoyuna duyurulur.

15/10/2016 Cumartesi günü ilimizde gerçekleşen toplu açılış törenlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Emine ERDOĞAN hanımefendilere Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman SOYLU tarafından T.C. Kimlik Kartları takdim edildi. Belirtilen törene Sayın Genel Müdürümüz Sayın Dr. Ahmet SARICAN, Genel Müdür Yardımcımız İlker ARIKAN ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Sayın Fatih ÇOBANOĞLU katılarak bizleri onurlandırmışlardır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) Projesi kapsamında yeni kimlik kartlarının dağıtımı için ilçemiz Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünde müracaatlar alınmaya başlandı. Vali Yardımcımız Sn. Turan YILMAZ ve şehit yakını ailelerimiz yeni kimliğini almak için Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünden başvurusunu yaptı.


© 2014 T.C. Rize Valiliği İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü | Tüm Hakları Saklıdır. | Rizedeyiz Bilgi İşlem